Mediacja jest to inaczej procedura dobrowolnego i samodzielnego rozwiązywania konfliktu przez strony. Prowadzona jest przez mediatora, który kieruje procesem i wspiera uczestników mediacji w uzgodnieniach. Pomagając w usprawnieniu komunikacji, zdefiniowaniu kwestii spornych, określeniu potrzeb i interesów każdej ze stron.
– Mediator dba o to, aby każdy z uczestników mógł przedstawić swoje racje, oraz aby przez cały proces mediacji strony czuły się komfortowo i bezpiecznie
– Mediator nie jest sędzią i nie rozstrzyga, nie doradza stronom, nie podejmuje za nie decyzji ani nie rozwiązuje za nie problemu. To strony bowiem podejmują ostateczne decyzje i tworzą ugodę.
Zasady mediacji:
Dobrowolność – mediacja jest dobrowolna. Obydwie strony muszą wyrazić zgodę na mediacje. Mediację w każdej chwili każda ze stron, w tym także mediator ma prawo przerwać.
Bezstronność – mediator jest osobą bezstronną. Nigdy nie ocenia ani nie przyznaje racji jednej ze stron. Zajmuje się przede wszystkim prawidłowym przebiegiem procesu. Tak, aby mediacja mogła przebiegać bez zakłóceń i we wzajemnym poszanowaniu.
Neutralność – mediator nie zajmuje się problemem od strony fachowej, gdyż „fachowcami” w tym procesie są strony i to one wiedzą najlepiej, czego chcą. Porozumienie zależy wyłącznie od woli stron.
Poufność – wszystko, co zostanie powiedziane podczas mediacji, objęte jest tajemnicą. Jedyną jawną treścią jest spisane porozumienie (ugoda). Mediator nie będzie podawać na zewnątrz żadnych informacji uzyskanych od stron, nie może być powołany na świadka w sądzie. Również strony nie mogą skutecznie powoływać się na informacje i propozycje składane podczas mediacji, o ile nie zostały one zawarte w porozumieniu. Z tajemnicy mediacji zwolnić może tylko zgodna wola obydwu stron.
Kiedy na mediacje?
Czas na mediacje jest zawsze!
Zarówno przed złożeniem pozwu do sądu możecie wszelkie kwestie sporne rozwiązać przed mediatorem i spisać w formie ugody jak i można też to zrobić po złożeniu pozwu w sądzie na każdym etapie postępowania. Oczywiście im szybciej tym lepiej.
Jak przebiega mediacja?
- Po otrzymaniu wniosku od jednej ze stron lub postanowienia sądu mediator sądowy kontaktuje się ze stronami. Wspólnie za stronami ustala termin, miejsce oraz formę spotkania.
- Mediator sądowy wyjaśnia zasady i przebieg postępowania mediacyjnego
- Mediacje są rozmowami stron w obecności mediatora. Mogą się także odbywać indywidualne spotkania mediatora z każdą ze stron zarówno podczas spotkań osobistych, telefonicznych oraz innych form on-line jak video konferencja.
- Strony mogą zrezygnować z udziału w mediacji w dowolnym momencie postępowania mediacyjnego bez żadnych konsekwencji.
- Mediacje są poufne. Mediator nie może udostępniać informacji poufnych osobom trzecim.
- Protokół mediacji nie zawiera żadnych ocen ani stanowisk stron.
- Mediator rodzinny nie może być świadkiem co do faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji. Chyba że strony zwolnią go z obowiązku zachowania tajemnicy.
W jaki sposób może zakończyć się mediacja?
- Mediacja może zakończyć się zawarciem wspólnie wypracowanej ugody, którą podpisują strony.
- Mediator w przypadku mediacji sądowej doręcza stronom odpis protokołu bez względu na wynik
- Zatwierdzona przez sąd ugoda ma moc prawną ugody zawartej przed sądem i kończy postępowanie.
- Sąd nie zatwierdzi ugody, jeśli jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego. Dalej, gdy zmierza do obejścia prawa, a także, gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.
- Jeśli ugoda, której nadano klauzulę wykonalności, nie została wykonana, można skierować jej wykonanie do egzekucji komorniczej.
- W przypadku braku ugody, strony mogą dochodzić swoich praw w postępowaniu sądowym.
Ugoda zawarta przed mediatorem ma po jej zatwierdzeniu przez sąd moc prawną ugody zawartej przed sądem.
Korzyści, jakie przynoszą mediacje
- Oszczędność czasu i pieniędzy
- Poufność – cały proces mediacji utrzymany jest w tajemnicy
- Pozwala także na utrzymanie wzajemnych relacji.
- Sprzyja obniżeniu poziomu negatywnych emocji, a przez to zmniejsza obciążenie psychiczne związane z sytuacją konfliktową.
- Możliwość wyjaśnienia wszelkich okoliczności, przedstawienie swoich argumentów i poznanie argumentów drugiej strony
- Uniknięcie uwikłania w proces sądowy dzieci, krewnych, znajomych
- Możliwość pojednania się ze stroną konfliktu